ANA SAYFA / ANA SAYFA / defter–5 / ali hikmet eren

defter–5 / ali hikmet eren

kırtasiye

“aklıma gelen her öyküyü, dizeyi, kendi kendime ne kadar tekrar etsem de, onu kağıt ve kalemle buluşturamadığım sürece unutacağımı biliyorum. hep böyle oluyor; bilinçaltımdan çıkıp, bilinçaltıma gömülüp gidiyor hepsi de. bildiğim bütün kazı denemeleri, hafıza teknikleri, onları geri getirmeye yetmiyor.”

hemen bir kırtasiye bulup, küçük bir not defteri almalıydım kendime. sözcükleri alacağım o küçük deftere kaydeder, onları sürekli tekrar etmekten de kurtulurdum böylece…

sürekli tekrar edilmekten anlamsızlaşmaya başlayan misafir sözcüklerimle birlikte, nihayet, bir kırtasiye buluyoruz. dalıyorum içeri; defter, diyorum satıcıya; acil defter!

üç ortalı, beş ortalı, çizgili, çizgisiz ve kareli defterlerin arasından geçiyorum… sonunda, doğa dostu, ekstra hafif, yüz yapraklı defterimi görüyorum rafta. parasını hızlıca ödeyip, satıcının elindeki poşete bile aldırmadan, aceleyle atıyorum kendimi sokağa.

aklımdan geçen bütün sözcükleri defterime yazabileceğim, belki sıcak bir çay ya da kahve içerken, onlara arkadaş bile bulabileceğim bir mekân bakınıyorum sokakta… buluyorum da.

defterin üzerini kaplayan naylon parçasını aceleyle çekiştirip yırtıyorum garsondan çay isterken… korunmasız, çıplak, çırıl bir defter kalıyor ellerimde. ona ne istersem yazabilir, bilinçaltımdan gelen sözcükleri yeniden bilinçaltıma yollamak zorunda kalmam, diye geçiriyorum içimden. bu düşünce bile rahatlatıyor beni; çayımdan bir yudum alırken…

kalem? ceplerimi karıştırıyorum telaşla… en yakın kırtasiye!?

ç2sözcüklerimi unutmamak için bütün hücrelerini zorluyorum beynimin. çayı masaya bırakıp adisyonu çiziktiren garsonu arıyor gözlerim;
göremiyorum… en yakın kırtasiyeye kadar dayanacağımı sanmıyorum!

kaleminiz var mı? diye soruyorum yanımdaki sandalyeye; sözcüklerimi tekrar ederken… boş boş bakıyor sandalye bana.

çayın parasını bırakıp kalkıyorum masadan; en yakın çöp kutusunu arıyorum şimdi de!

çok geçmeden bir çöp kutusu çıkıyor karşıma; şanslı günümdeyim. aklımdaki sözcükleri, hatırladığım kadarıyla son kez tekrarlayıp, defteri çöpe atıyorum.

yazamadıklarımı sevmiş olacak ki, gülümsüyor çöp kutusu bana…

 

yesenin

arda karapınar’a…

 

bir dostumla bira içiyoruz… tekmelediğimiz kedilere, kafese koyduğumuz kuşlara geliyor nihayet sıra; bira bardaklarındaki köpük miktarının, barmenin el çabukluğuna bağlı olup olmadığına.

alkolün genişlettiği damarları, tuzlu fıstıkların o damarları nasıl kapattığını bile konuşuyoruz; konu ağır!

köpükler üzerine çok konuşmuş olmalıyız ki, köpürmeye başlıyor ortalık. uçuşan baloncuklarla doluyor küçük masamız.

tam da zamanı diyor dostum; tam da zamanı! -delice bir şey yapmasından korkuyorum.- dörde katlanmış bir kağıt çıkarıyor pantolonunun arka cebinden; şiirmiş meğer!

o şiirini okuyor, dağılıyor köpükler; yan masalara gidiyor baloncuklar.

baloncuklardan biri, sadece biri terk etmiyor bizi. dikkatlice bakıyoruz o baloncuğa; akli dengesinin yerinde olup olmadığını düşünüyoruz aynı anda dostumla.

belli belirsiz bir silüet var baloncuğun içinde; yesenin bu, ta kendisi!

yesenin saklanmış meğer baloncuğun içine; bizimle konuşmak ister gibi bakıyor; bir bana, bir dostuma.

konuşuyoruz yesenin’le; hafif konulardan… konuşurken kaçırmıyor gözlerini, gözlerimize bakıyor, baloncuğun içinden.

rimbaud’yu ankara’nın en işlek caddelerinden birinde, üç metreden, üç el ateş ederek elinden vurabilen verlain, dik dik bakıyor yan masadan bize; yesenin’le olan muhabbetimize.

verlain bizi kıskanıyor, diye düşünüyoruz; dostum, yesenin ve ben; biralarının uçuşan köpüklerini çoktan gönderiyor yan masadakiler midelerine.

dostum dörde katlıyor okuduğu şiirin yazılı olduğu kâğıdı ve pantolonunun arka cebine sokuşturuyor yeniden.

silahlarını bırakıyor herkes, ayılmaya başlıyor masalar…

b1

YAZAR: Ali Hikmet Eren

mm

Check Also

DEFTER 14 – Ali Hikmet EREN

  tünel son bir kez bakıp, çekirdeklerin yanına attım kontratı. girerken kefil, depozito, kira bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by themekiller.com