ANA SAYFA / ANA SAYFA / SORULARA BAKMAKTAN GELİYORUM – Tarhan GÜRHAN

SORULARA BAKMAKTAN GELİYORUM – Tarhan GÜRHAN

Kendi dibime düşüp öleceğim herkes gibi bir gün. İşte o gün gelmeden, “aklıma takılanları sorayım” dedim, kimseye sormadan. Muhatabı olanlar, muhatap görenler, istedikleri gibi alıp kullanabilirler. Sorması bedava!

Oyalanmanın yerini hiçbir şey tutamaz şu fani dünyada. Ben de bu sorularla oyalanıyorum. Sorular, sizin hayatı ayıklamanıza, seçmenize, odaklanmanıza, düşünmenize, düşüncenizi aktarmanıza, hayal kurmanıza, ütopyanıza yol almanıza, ilhamınıza, dingildememenize, meselenizin derinine inmenize, koşullu refleks(Pavlov)lerinizden kurtulmanıza, yaygara yapmamanıza, ayırt etmenize, damağınıza tat değmesine, size hiçbir şeyin dayatılamamasına, ucuza getirmemenize, “çakma” olmamanıza, kendini kandırmanın ucuzluğundan kurtulmanıza, kafanızdaki “çöp bilgi”lerden kurtulmanıza, bahanelerinizin bitmesine,

cümlelerin içine girmenize, sözcüklere inanmanıza, insana dönmenize, korkuya kapılmamanıza, kilometrelerce uzağı yakın kılmanıza ve pek çok başka şeye sadece yardımcı olur. Sorular size baston olur, fakat sizin yerinize kimse soramaz. İyi ki de soramaz!

Cümlelerden anlarım, fakat sorulardan anlamak başka bir uzmanlık, kondisyon, zihin açıklığı, özgür düşünce vs. ister. Cümleler, kuytulara saklanabilirken, sorular hep meydana çıkarmaya çalışır. Bazı sorulardan kaçsan bile, çoğu sana bulaşır. Aklını kurcalar, içini acıtır. Kendisini aydınlatmanı bekler. Aklından geçen her soru hayata geçemez. Bazıları ölü doğar. Hiç sorulamayan sorular, sahipleriyle sır olup gider. O sorulmamış sorular insanın kaderini bile belirleyebilir. Küçücük bir sorudan bazen nerelere varılabilir. Neyse ki hiçbir şey yoktan varolmuyor, vardan da yok olmuyor. Sorular da böyle. Dolayısıyla her zaman bulabilirsin, bir yere kaybolmazlar. Senin onu akıl etmeni beklerler. İstediğin anda değil de, ihtiyacın olduğu anda ulaşabilirsin. Zaten zamanı gelen soruyu sormazsan, apse yapar.

Sorular yerinde güzeldir. Yersiz sorular, soruyu soranı yerinden bile edebilir. Sorular hatırlatır. Neler(i) unuttum ben yaa!? Bu soruları sorarken, yazarken, hangi başka soruları veya şeyleri unuttum? Bu da bir soru. Cevabı öznel ama bir şeye bakmak, diğer şeyleri dışarıda bırakmak anlamına mı geliyor? Neyse ki her şeyi görmüyor ve duymuyoruz. Yoksa insan kendine bile tecavüz edebilirdi. Belki ölümden daha acımasız bir cezadır bu.

İnsan sürekli bir alışkanlık halinde. Alışkanlık şaşırmayı engeller. Şaşırmak istiyorum, bu yüzden soruyorum, çok mu? Kendini sorulara böl ve bekle, hayat sana sırayla olmasa da cevapları verecektir. Unutma, sorular olmasa aklımız kireçlenirdi.

Hatta sorular bitse, evrim de durur sanki. Ne dersiniz?

 

Dip Söz: Soru düşünmek, sorularla yazmak, işte bütün mesele! İnsan sormazsa aramazmış gibi geliyor bana. Bu yüzden sora sora kendi üstüne yürümeli. “Sora sora kendini bulmalı.”

YAZAR: Tarhan Gürhan

mm

Check Also

DİP BİLGİSİ 1 – Tarhan GÜRHAN

  Bir toplum dibini nasıl görür? “Dip bilgisi” nasıl edinilir? Zor ve zamansız sorular. Alkoliklerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by themekiller.com